Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

Petrova mučednická smrt (Začalo to zklamáním 61)

31. 08. 2011 18:00:00
Petrovo působení v Římě přerušil požár města, po kterém začíná pronásledování křesťanů, na které císař svaluje vinu za zničení skoro poloviny metropole. Apoštolovi se nějakou dobu daří ukrývat. V této nesnadné době začíná psát svůj druhý dopis.

Své poselství začíná slovy: "Apoštol a služebník Ježíše Krista – Šimon Petr – posílá tento dopis všem, kterým Bůh a náš zachránce Ježíš Kristus dal tutéž vzácnou víru jako nám. Přeji vám, abyste prožívali Boží dobrotivost a pokoj. Toho dosáhnete hlubším poznáním Boha a Ježíše, našeho Pána." (1)

Petr ve svém dopise varuje před falešnými učiteli, kteří budou chtít odvést věřící od Ježíše Krista. Za peníze budou ochotni udělat cokoliv. Budou kázat vodu, ale pít víno. Jejich konec bude podle apoštola horší než jejich začátek, protože je postihne Boží soud.

Apoštol také varuje před nebezpečím, které vyplývá z dlouhého čekání na Ježíšův návrat: "Především vám chci připomenout, že v posledních dnech tohoto světa se objeví posměvači, kteří si budou žít po svém a budou se vysmívat: ́Ježíš přece slíbil, že znovu přijde. Kde tedy je? Naši otcové již zemřeli a od stvoření světa se nic nezměnilo. ́" (2)

Bůh na rozdíl od nás, není na čase závislý. Proto se nám může zdát, že už to trvá příliš dlouho: "Ale nezapomínejme, moji drazí přátelé, že pojem času je u Pána jiný, než u nás. Pro něho může být jeden den jako tisíc let a tisíc let jako pouhý den.
Není to tak, jak si někteří myslí, že by se s naplněním svých slibů opozdil. Spíše má s námi velikou trpělivost. Nechce, aby byl někdo zničen, ale aby všichni zanechali svou bezbožnost a obrátili se k němu."
(3)

V závěru dopisu Petr znovu připomíná: "Den soudu přijde tak náhle a nečekaně jako zloděj noci. V ten den zmizí nebesa s děsným rachotem, hmota se bude žárem rozkládat a země se vším, co je na ní, bude spálena.
Když všechno má takto podlehnout zkáze, jak se na ten den připravíte? Nechte se vést Božím slovem a poddejte se Bohu. Dokazujte, že na ten den čekáte a upřímně po něm toužíte.
Je pravda, že ten den nebesa shoří a hmota se rozplyne strašlivým žárem, ale naše naděje se upíná k novému nebi a nové zemi, které nám Bůh přislíbil. Tam bude jen dobro."
(4)

Ježíš Petrovi oznámil, že jeho život se už pomalu chýlí ke konci. Apoštol ví, že nepřežije Nerovo tažení proti křesťanům. Svůj dopis zakončí naléhavou prosbou: "Moji milí, varoval jsem vás, a tak si dejte pozor, aby ani vás tito bludaři nestrhli z pevného základu víry. Usilujte o duchovní růst a hlubší poznání Pána Ježíše Krista. Jemu patří všechna sláva nyní i na věčnosti!" (5)

Petrovi přátelé dopis opisují a jeho kopie posílají do všech sborů, se kterými mají spojení. Po poslech vyřizují, aby si křesťané pořizovali opisy nejen Petrových, ale i Pavlových dopisů. Byly napsány k jejich povzbuzení růstu ve víře.

Nedlouho poté, co Petr dopsal svůj dopis, objevují Římané jeho úkryt. Nero o něm ví, že je jednou z vůdčích osobností křesťanství a proto toužil po jeho zatčení a popravě. Petr a Pavel se tak ve stejné době ocitají v císařském žaláři, aniž o tom ale ví. Zatímco Pavel, jako římský občan má přece jen vlídnější zacházení. Petr jako Žid a cizinec s něčím takovým počítat nemůže.

Soud je rychlý. Nero, který při soudu s apoštolem Pavlem odmítl nabídku Boží milosti, v tomto případě ani chvíli neváhá. Na obviňování svého svědomí reaguje tím, že ještě zvýší svou nenávist vůči křesťanům. Už mu nestačí, když křesťané umírají. Chce je ještě před jejich smrtí mučit, aby tím zvýšil jejich utrpení.
Apoštol Petr je proto odsouzen k bičování, po kterém má být ukřižován. Když vyslechne rozsudek, vybaví se mu smrt jeho Pána. Vzpomíná na své zapření a prosí Ježíše, aby mu dal sílu obstát i v této poslední zkoušce. Když je přiveden na místo popravy, žádá, aby mohl zemřít hlavou dolů.

A Nero? Zachránilo ho, že požár Říma svedl na nevinné křesťany? Když se proti němu o necelý rok později vzbouří místodržitelé několika provincií a nepodrží ho ani jeho osobní garda, spáchá raději sebevraždu.

Církev i v tomto těžkém období, kdy umírají tisíce křesťanů, dál roste. Statečnost a odvaha prvních mučedníků přivádí k Ježíši tisíce nových následovníků.
Na Štěpánovi, Jakubovi, Pavlovi, Petrovi a dalších mučednících se naplnila prorocká slova apoštola Pavla: "...zakusili výsměch a bičování, ba i okovy a žalář. Byli kamenováni, mučeni, řezáni pilou, umírali pod ostřím meče. Chodili v ovčích a kozích kůžích, trpěli nouzi, zakoušeli útisk a soužení. Svět jich nebyl hoden, bloudili po pouštích a horách, skrývali se v jeskyních a roklinách země.
A ti všichni, ačkoliv osvědčili svou víru, nedočkali se splnění toho, co bylo zaslíbeno, neboť Bůh, který zamýšlel pro nás něco lepšího, nechtěl, aby dosáhli cíle bez nás."
(6)
_______________________________________________________________________________________________________________
(1)
2.Petr 1,1-2; (2)2.Petr 3,3-4; (3)2.Petr 3,8-9; (4)2.Petr 3,10-13; (5)2.Petr 3,17-18; (6)Židům 11,36-40

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vlastík Fürst | středa 31.8.2011 18:00 | karma článku: 25.29 | přečteno: 862x

Další články blogera

Vlastík Fürst

On mění mou píseň

Další Davidův žalm pomalu končí. Na začátku prosí o smilování. Má strach, připadá si jako v pasti a Bůh se svou pomocí mu připadá strašně vysoko a daleko.

21.4.2023 v 19:10 | Karma článku: 12.82 | Přečteno: 147 | Diskuse

Vlastík Fürst

Tvá sláva zastíní Zemi

Ten, kdo uvízne v pasti hříchu, si může připadat, jakoby měl svou hlavu ve lví hlavě. V takové chvíli se nám může zdát, že jsme nejen bezmocní, ale i opuštěni samotným Bohem.

7.4.2023 v 15:10 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 185 | Diskuse

Vlastík Fürst

Hlava ve lví tlamě

Už minule jsem psal, že mne při posledním zastavení se nad 57. žalmem poprvé napadlo, že tím největším nepřítelem nemusí být válečný konflikt, přírodní katastrofa, pronásledování kvůli víře nebo smrtelná nemoc.

24.3.2023 v 19:20 | Karma článku: 14.32 | Přečteno: 215 | Diskuse

Vlastík Fürst

Oběti konspiračních teorií

Máte rádi konspirační teorie, nebo se jim raději snažíte vyhýbat, protože je považujete za nebezpečné? A proč jsou tyto „tajemnem obestřené“ povídačky přitažlivé pro stále více lidí?

21.3.2023 v 9:40 | Karma článku: 20.07 | Přečteno: 359 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Jan Lněnička

Ve věku nedožitých 90 let zemřela psychiatrička MUDr Zdena Kmuníčková

Žena, s níž se život nemazlil, přesto dokázala statečně čelit své zrakové indispozici i osobním těžkostem, které jí život postavil do cesty. Dovolte, abych se podělil o několik osobních vzpomínek na naše setkávání.

30.5.2023 v 15:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 78 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Ohne sranda

Holt, nejni. České republice konflikt bezprostředně nehrozí, armáda se ale musí připravovat na všechny varianty, i ty málo pravděpodobné, řekl premiér Petr Fiala (ODS).

30.5.2023 v 12:51 | Karma článku: 9.47 | Přečteno: 192 | Diskuse

Hana Krommerová

Člověk se nerodí jen jednou

Baví mne čím dál tím víc, dívat se na život z různých úhlů pohledu. Jak tak čtu či poslouchám životní příběhy, otevírají se mi před očima stále nová témata.

26.5.2023 v 10:27 | Karma článku: 11.13 | Přečteno: 267 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Umřela legenda Tina. R.I.P.

Včera večer tato informace proběhla medii. A ještě dnes ,,doznívá“ . Ale těžko bude tato dáma, zvaná též i rocková babička, zapomenuta. Jako zpěvačka, ale i herečka.

25.5.2023 v 10:58 | Karma článku: 12.96 | Přečteno: 278 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Všichni jednou zaklepeme

Inu, všichni. Neb to je jedna ze dvou jistot. Tou druhou pak je fakt, že mimo oné první není nikdy nic jistého. Jedním z těch, který i o tom dodnes zpívá je ,,nějakej“ BOB DYLAN. Dnes již (teprve?) DVAAOSMDESÁTILETÝ.

24.5.2023 v 16:03 | Karma článku: 14.47 | Přečteno: 248 | Diskuse

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...