Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

Vyřeší naše problémy čas ?

27. 07. 2012 20:10:14
Můžeme se naučit zvládat konflikty v našem životě? Ty malé i ty větší? Je možné umět zvládat problémy, hádky či hněv? Mnoho lidí se domnívá, že vše spraví čas. Můžeme spoléhat na toto řešení?

Vzpomínám na příhodu, která se odehrála skoro před dvaceti lety. Těsně před cestou k rodičům jsme se s manželkou nepohodli. Jeli jsme z Jeseníku do Zlína a v autě byla pěkně napjatá atmosféra. U rodičů jsme se snažili tvářit, jako že je vše v pohodě.
Máma chtěla, abych s ní zajel pro vajíčka. Bylo to jen asi pět kilometrů. Cestou nás předjížděli hasiči v upravené Tatře 613. Předpisově jsem jim uhnul. Jejich rychlost jsem odhadoval tak na 150 km/h. Asi 20 sekund poté jsme uviděli záblesk a pak slyšeli pořádnou ránu. Pak jsme popojížděli okolo místa nehody a v protisměru viděli kus hořící Tatry, omotaný kolem sloupu trolejového vedení, a o sto metrů dál byla zbývající část auta.
Když jsem chvíli stál několik metrů od hořícího a vybuchujícího auta, uvědomil jsem si, že jsem tamtudy před 15 minutami projížděl s celou rodinou. Kdybych se zdržel o 15 minut...
V Bibli je moudrá rada: "Nenechte nad svým hněvem zapadnout slunce!" (Ef.4,26) V každém manželství dochází čas od času ke konfliktům nebo hádkám, to není nic neobvyklého. Neměli bychom ale zapomínat, že čas k jejich řešení není zítra, ale dnes.

PĚT KROKŮ KE ZVLÁDNUTÍ KONFLIKTŮ
Vydejme se nyní krůček po krůčku v umění zvládání konfliktů v mezilidských vztazích. Zvláště těch, které se často opakují.

1. Přiznejte si své pocity
Protože vztek je jen příznakem a není vlastním problémem, nemusíte mít kvůli němu žádný pocit viny. Potlačíte-li své pocity, pak bude vše ještě složitější.
Co vlastně cítíte? Je to například strach nebo se stydíte. Můžete být zraněni tím, co vám udělal váš protějšek. Možná máte chuť se pomstít a cloumá s vámi zlost. Když si uvědomíte své pocity, můžete přistoupit k dalšímu kroku.

2. Prozkoumejte, co tyto pocity vyvolává
Položte sami sobě otázku: "Proč jsem vzteklý? Co tyto pocity vyvolalo?" Jakmile zpozorujete, že se začínáte vztekat, pokuste se dát si čas objektivně prozkoumat příčinu. Až ji najdete, (například strach nebo bolest), pak bude mnohem snazší najít také řešení problému..

3. Podívejte se na situaci z různých stran
Indiáni mají moudré přísloví: "Posuzuj člověka teprve tenkrát, když jsi ušel jednu míli v jeho mokasínech!" Velmi dobrá metoda, jak zacházet s hněvem, je podívat se ještě jednou na situaci očima toho druhého. Lidé, kteří se velmi zvolna dostávají do vzteku, jednají většinou podle této metody. Prostě si na to zvykli. Pokoušejí se pochopit chování útočníka a najít pro ně vysvětlení. Tato metoda nového hodnocení často vede k novým a jemnějším reakcím, které mají větší účinek.

4. Přehrajte si tu situaci v myšlenkách
Posaďte se a projděte si krizovou situaci ve své mysli ještě jednou. Představte si, jak se přiměřenou formou vypořádáte se svým protějškem. Můžete si, chcete-li, dokonce možný dialog napsat. Když si začnete představovat, jak se začínáte nadzvedávat, zabrzděte a začněte znovu. Nezapomínejte, že byste rádi zůstali otevřeným, přímým a jemnocitným člověkem a ne člověkem sarkastickým a ponižujícím.
Tato "generální zkouška" funguje tak, jako vše, čemu se v životě naučíme. Naučíme-li se být malichernými, jednostranně naříkat a obviňovat, pak se nám stane tento druh roztržek zvykem. Cvičíme-li se ve vyrovnaném a blahosklonném chování, po čase zjistíme, že se nám tento způsob jednání stal samozřejmostí.

5. Hovořte o svých myšlenkách a pocitech
Mnohdy je nejlepší, když chvíli vyčkáme, než se sami uklidníme. Často pomine zloba sama od sebe, stane se bezvýznamnou a brzy se na ni zapomene.
Ale když vás vztek oloupí o pokoj v duši a vy se k danému problému musíte znovu a znovu vracet ve svých myšlenkách, měli byste si o tom pohovořit. Dejte si ale před tím dostatek času, abyste mohli promyslet shora uvedené možnosti, a pak, když jste se v odpovídající míře připravili, hovořte se svým protějškem o svých myšlenkách i pocitech!

Možná se vám to vše zdá pracné a složité. A navíc si možná říkáte: "Za vše může on (ona), já jsem v tom nevinně! To já pořád odpouštím a snažím se mu (jí) vycházet vstříc. Už mne to přestává bavit."
Chci ještě jednou citovat Bibli. Evangelista Matouš popisuje rozhovor Petra s Ježíšem o řešení konfliktů: Tehdy přistoupil Petr k Ježíšovi a řekl mu: "Pane, kolikrát mám odpustit svému bratru, když proti mně zhřeší? Snad až sedmkrát?" Ježíš mu odpověděl: "Pravím ti, ne sedmkrát, ale až sedmdesátkrát sedmkrát." (Mat.18,21-22)
Manželství má pro manžele jednu velkou výhodu - mohou být stále spolu. A má také jednu obrovskou nevýhodu - musí být stále spolu. Je mezi nimi příliš mnoho "třecích ploch" a tak dochází k problémům. Uměli byste svému partnerovi odpustit za jeden den sedmkrát? A sedmdesátkrát sedmkrát?

Učte se na problémy dívat i z toho lepšího pohledu. Vzpomínám, jak jsme mladšímu synovi koupili na trhu rifle. Bylo to pár dnů před tím, než šel do první třídy. Když si je oblékl a sáhl do kapsy, zjistil, že je rozpáraná. S klidem Angličana prohlásil: "To je z trhu? A víte, proč je to trh, protože se tam všechno trhá!" A pak měl radost, že se tomu smějeme.

Závěrem jedna praktická rada, jak lépe zvládat všední problémy, kterou jsem kdysi dostal od mého kamaráda - lékaře. Říkal mi: "Snaž se mít pevně naplánovaný program každodenního pohybu. Máš-li málo pohybu, problémy se ti zdají podstatně větší. Mozek přijímá a vysílá informace prostřednictvím elektrických impulsů, které běží po nervových spojích, které nazýváme synapse. Proto, máš-li příliš málo pohybu nebo příliš málo spánku, pak v těchto důležitých synaptických spojovacích bodech v mozku dochází k jakémusi zkratu, jehož důsledkem je to, že se stáváš podrážděným, netrpělivým, rozmrzelým a pesimistickým..."

Přeji Vám v příštím týdnu co nejméně "zkratů" nejen v synaptických spojovacích bodech Vašeho mozku, ale i ve Vašich rodinách.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vlastík Fürst | pátek 27.7.2012 20:10 | karma článku: 28.52 | přečteno: 1311x

Další články blogera

Vlastík Fürst

On mění mou píseň

Další Davidův žalm pomalu končí. Na začátku prosí o smilování. Má strach, připadá si jako v pasti a Bůh se svou pomocí mu připadá strašně vysoko a daleko.

21.4.2023 v 19:10 | Karma článku: 12.82 | Přečteno: 147 | Diskuse

Vlastík Fürst

Tvá sláva zastíní Zemi

Ten, kdo uvízne v pasti hříchu, si může připadat, jakoby měl svou hlavu ve lví hlavě. V takové chvíli se nám může zdát, že jsme nejen bezmocní, ale i opuštěni samotným Bohem.

7.4.2023 v 15:10 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 185 | Diskuse

Vlastík Fürst

Hlava ve lví tlamě

Už minule jsem psal, že mne při posledním zastavení se nad 57. žalmem poprvé napadlo, že tím největším nepřítelem nemusí být válečný konflikt, přírodní katastrofa, pronásledování kvůli víře nebo smrtelná nemoc.

24.3.2023 v 19:20 | Karma článku: 14.32 | Přečteno: 215 | Diskuse

Vlastík Fürst

Oběti konspiračních teorií

Máte rádi konspirační teorie, nebo se jim raději snažíte vyhýbat, protože je považujete za nebezpečné? A proč jsou tyto „tajemnem obestřené“ povídačky přitažlivé pro stále více lidí?

21.3.2023 v 9:40 | Karma článku: 20.07 | Přečteno: 359 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Filip Vracovský

Kosovo je srdce Srbska vzkázal Djokovič...

Nedá mi to abych k tomuto tématu taky neutrousil pár slov. Vaše názory mě samozřejmě taky zajímají...

30.5.2023 v 13:57 | Karma článku: 11.24 | Přečteno: 166 | Diskuse

Karel Babica

Válka bude, víc vám neřeknu.

Pro svůj dnešní blog jsem si půjčil známou hlášku z pera Jaroslava Haška. Nic bych si nepřál méně, než aby nedocházelo na slova rýpalů. Nicméně náčelník Řehka otevřel okno pana Overtona pěkně dokořán.

30.5.2023 v 13:45 | Karma článku: 15.89 | Přečteno: 174 | Diskuse

Richard Neugebauer

Potřebujeme novou Večerní Univerzitu Marxismu-Leninismu

To jako vážně, zase se budeme nalejvat frázemi? Aneb, co jsem si odnesl ze 73. Sudetoněmeckého sněmu v Řezně 26.-28. května 2023. V tom Řezně, kde bylo v roce 845 pokřtěno 14 českých knížat.

30.5.2023 v 12:09 | Karma článku: 12.55 | Přečteno: 252 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Mistrovství světa v hokeji bez Rusů není mistrovstvím světa?

Ruský kanál Ria novosti se zamyslel nad skončeným MS v hokeji s tím, že se Rusku stala neodpustitelná křivda. A současně tupí ty, kteří na něm získali medaile.

30.5.2023 v 10:11 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 293 | Diskuse

Ivo Chocholáč

Sedmnáct talířů Anny Boudové-Suchardové

V Podkrkonoší, v Nové Pace se nachází novorenesanční stavba Suchardova domu, jedná se o bývalé sídlo uměleckého rodu Suchardů. Zdobí jej sedmnáct talířů od Anny Boudové-Suchardové.

30.5.2023 v 9:11 | Karma článku: 5.48 | Přečteno: 84 |

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...