SAMOTA
Pokud se nerozhodneme investovat čas a úsilí do budování kvalitních vztahů ve své rodině, můžeme jednou zůstat sami. Když potkávám místní bezdomovce, je mi jich líto. Kladu si otázky: "Kde udělali chybu? Proč jsou sami? Je to jejich vina? Nebo za to mohou ti druzí?"
V semináři "Umění žít se stresem", ze kterého vybírám i dnes, je poučný příběh o mostě, na němž během jedné noci zemřeli dva lidé.
Ten první byl milionář. V kasinu prohrál všechen svůj majetek. Zůstalo mu jen sto tisíc dolarů. Připadal si jako chudák. Měl jen sto tisíc dolarů. Proto skočil z mostu a utopil se.
Ten druhý vyhrál v loterii sto tisíc dolarů. Připadal si velice bohatý, měl přece sto tisíc dolarů. A tak to šel oslavit. Když se podnapilý vracel domů, na mostě se mu zamotala hlava, přepadl přes zábradlí a utonul.
Kdyby jeden se svým neštěstím a druhý se svým štěstím nezůstali sami, mohli žít.
Je možné se samotě bránit? Co mohu udělat, abych mohl navázat kvalitní přátelství a nemusel zůstat sám?
PRAVIDLA DOBRÉHO PŘÁTELSTVÍ
V knize "Pravidla přátelství", kterou napsal Alan Loy McGinnis, jsem našel pět jednoduchých rad o tom, jak mohu navázat přátelství a jak si je mohu dlouhodobě udržet.
1. Stanov si priority !
Když se zamyslíme nad tím, co je v životě důležité, pak zřejmě naše vztahy zařadíme na nejvyšší místo.
Jenže, jaká je realita? Kolik času a námahy investujeme do prohlubování našich vztahů k lidem, kteří jsou pro nás důležití?
Výzkumy ukazují, že stále více lidí touží po bohatství a kariéře v domnění, že si tím zajistí spokojenost a štěstí. Přitom tytéž výzkumy dokazují, že bohatství nebo kariéra ještě nezaručují životní štěstí ani spokojené manželství.
2. Pěstuj otevřenost !
Otevřenost a čestnost tvoří důležitý základ zdravých vztahů. Jen člověk, který mne přijímá takového, jaký jsem, před nímž se nemusím přetvařovat, má předpoklady pro to, aby se mnou navázal a udržoval dlouhodobý kvalitní vztah. Pokud se snažím "hrát roli jiného člověka", protože se domnívám, že bych jinak nebyl přijat, nevydržím dlouho se silami a nakonec se náš vztah rozpadne.
Pokud se odvážím být prostě takový, jaký jsem, pak se mne i ten druhý odváží milovat a já získám dobrého partnera.
3. Měj odvahu hovořit o svých citech !
Mnoho lidí čeká, že ten druhý pozná, co právě prožívají. A když se tak nestane, svalují vinu na svůj protějšek. Přitom kvalitní přátelství dvou lidí nemůže existovat bez ochoty sdílet se se svými pocity.
Proto bych se neměl nechat odradit, když mé sdílení partner hned nepochopí. Až si zvykne, tak i on dostane chuť se sdílet. Náš vztah to obohatí.
4. Cvič se v gestech lásky!
Shakespeare napsal: "Kdo neumí ukázat svou lásku, nemiluje skutečně!" Základem lásky je čin. Láska bez činu brzy zahyne. Je třeba dbát spíše na to, co má rád ten druhý, nejen na to, co bych chtěl já.
Objetí, polibek, to jsou pěkná gesta lásky.
Tvému partnerovi by možná větší radost udělalo jeho oblíbené jídlo nebo klid u fotbalového přenosu.
Tvé partnerce by zase možná bylo milejší, kdybys jí pomohl s mytím nádobí nebo se postaral o dítě.
Ale nezapomínejme ani na další projevy našeho vztahu – na květiny, společné procházky, dobré jídlo a mnoho jiných gest lásky. To vše dohromady pomáhá budovat silný, nosný vztah.
5. Dovol druhému, aby měl své přátele!
Kdo chce pěstovat dobré přátelství, nesmí toho druhého omezovat. Partner musí cítit svobodu, aby mohl pěstovat a rozvíjet i jiná přátelství. Příliš mnoho pozornosti a nárokování si toho druhého pro sebe, může přátelství rozbít stejně, jako příliš málo pozornosti.
Lidová moudrost říká: "Máš-li někoho rád, dej mu svobodu. Vrátí-li se zpět, patří k tobě. Nevrátí-li se, nikdy k tobě nepatřil."
SHRNUTÍ ZÁKLADNÍCH INFORMACÍ O KOMUNIKACI:
K umění naslouchat patří:
- správný postoj vůči hovořícímu
- soustředěná pozornost
- naslouchat ušima, očima i myšlením
- trpělivost
Pět rovin komunikace tvoří:
- formální zábava
- podávání zpráv
- vlastní představy a vlastní posudek věcí nebo situace
- city a emoce
- úplná otevřenost a důvěra
Pět kroků ke zvládnutí konfliktů tvoří:
- přiznejte si své pocity
- prozkoumejte, co tyto pocity vyvolává
- podívejte se na situaci z různých stran
- přehrajte si tu situaci v myšlenkách
- hovořte o svých myšlenkách a pocitech
Možná si nyní říkáte: Stojí to vše za tu námahu? Stojí to za to riziko? Vyplatí se mi to?
V Bibli můžeme číst: "Přátelit se s kdekým je ke škodě. Kdo však miluje, přilne víc než bratr." (Přísloví 18,24)
A ve stejné knize: "V každičkém čase miluje přítel, zrodil se bratrem pro doby soužení." (Přísloví 17,17)
Přeji Vám krásné přátelské prostředí ve Vašich rodinách.