Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

David předává žezlo

21. 06. 2013 18:00:00
Abšalóm je sice poražen, ale David dál zůstává mimo Jeruzalém. Nespěchá s návratem na trůn. Musí počkat, až bude vůdci jednotlivých kmenů požádán, aby znovu usedl na svůj trůn. Když se tak stane, může se konečně vrátit domů.

Sčítání lidu
David je zase ve svém paláci. Jednoho dne dostává nápad. Posílí své vojsko, zavede povinnou vojenskou službu. K tomu ale potřebuje znát počet mužů, kteří jsou schopni nastoupit do boje.
Dává příkaz, aby byl proveden součet Izraelských mužů. Všichni mu to rozmlouvají, ale on tvrdohlavě trvá na svém. Úkolem pověřuje své vojenské velitele, kteří nakonec, ač neradi, uposlechnou.
Když je sčítání provedeno, David zjišťuje, že by mohl do boje povolat více jak jeden a půl milionu Izraelských mužů. Dělá mu to dobře. Skoro má pocit, že už by to zvládl sám, bez Hospodinova požehnání a ochrany.
V té chvíli k němu přichází prorok Gád a oznamuje mu, že ho za to Bůh potrestá. Trest si může vybrat sám: "Tři roky hladu, nebo tři měsíce být ničen protivníky a stíhán mečem nepřátel, anebo po tři dny Hospodinův meč, totiž mor v zemi, a Hospodinův anděl bude šířit zkázu po celém izraelském území. Nuže tedy, co mám vyřídit tomu, který mě poslal?"(1)
Vladař volí třetí možnost. Mor pak během jednoho dne zabil sedmdesát tisíc královských vojáků. Bůh mu chce ukázat, že není správné se spoléhat na lidskou sílu. Dnes tu je, zítra ale může být vše jinak.
David přijímá trest, ale současně prosí Hospodina, aby kvůli němu neumírali nevinní: "Hospodine, je to má vina. Trestej mne." Král poznává, že jeho rozhodování ovlivňuje životy všech lidí v jeho království. A špatné rozhodnutí může dokonce zabíjet. Znovu v pokoře prosí Hospodina, aby se stal jeho poradcem.

Šalamoun králem
"Jak ten čas letí", říká si David, když oslaví své sedmdesátiny. Poznává, že už není schopen dál kralovat, a tak se chystá předat svůj trůn Šalamounovi. Tak si to přece přeje Hospodin.
Všichni ale jeho plánem nadšeni nejsou. Jóab se spolu s knězem Ebjátarem přidává na stranu Adónijáše, staršího Davidova syna. Ten, přestože dobře ví o tom, jaká je Boží vůle, chce trůn pro sebe. Proto připraví vše pro svou korunovaci.
Plány jim ale zhatí kněz Sádok spolu s Bat-šebou. Když se doví o plánech spiklenců, požádají Davida, aby okamžitě předal vládu Šalamounovi. Ten je korunován jen malou chvíli před tím, než má být králem prohlášen Adónijáš.

Největší poklad
Starý král předává svému synu korunu, žezlo i trůn a mladý Šalamoun se ujímá vlády. Otec Šalamounovi předává i plány na stavbu chrámu. Ve skladech je nachystán materiál pro stavbu budovy i pro její vybavení. Dřevo, kámen, železo, měď, stříbro i zlato a drahokamy. David myslel na vše, aby se Šalamoun mohl rychle pustit do stavby.
David má ale ještě jeden poklad, ten nejcennější. Složil nové žalmy, které mají poprvé zaznít při vysvěcování chrámu. Sestavil i celou slavnostní liturgii, a tak zatímco bude probíhat stavba, kněží a levité se budou moci připravovat na svou službu v novém chrámu.

Loučení
Když David předal Šalamounovi vše, co připravil, začíná se loučit se svou rodinou. Jako posledního volá Šalamouna. Ví, jak těžké je vládnout. Sám zakusil, jak je snadné podlehnout pýše. Proto svému synu radí: "Odcházím cestou všeho pozemského. Ty však buď rozhodný a mužný. Dbej na to, co ti svěřil Hospodin, tvůj Bůh: Choď po jeho cestách a dodržuj jeho nařízení a přikázání, jeho práva a svědectví, jak jsou zapsána v zákoně Mojžíšově, a tak budeš mít úspěch ve všem, co budeš konat, ať se obrátíš kamkoli.
A Hospodin splní své slovo, které mi dal: »Budou-li tvoji synové dbát na svou cestu tak, aby chodili přede mnou věrně celým srdcem a celou duší, nebude z izraelského trůnu vyhlazen následník z tvého rodu.«"
(2)
David umírá a Izraelský kronikář napíše: "I ulehl David ke svým otcům a byl pohřben v Městě Davidově. David kraloval nad Izraelem po dobu čtyřiceti let. V Chebrónu David kraloval sedm let, v Jeruzalémě třiatřicet let.
Šalamoun dosedl na trůn svého otce Davida a jeho království se velmi upevnilo."
(3)

Umírá král, na kterého budou Židé vzpomínat až do konce světa. Vlády se ujímá jeho syn. Dalšími dějinami Izraele se budeme věnovat zase někdy v budoucnu. I ony totiž stojí za to, abychom si z nich vzali ponaučení.

Davidovou smrtí končí nejslavnější část dějin Izraele – Božího lidu. Lidu, který z generace na generaci předával informaci, že jsme Božími dětmi, které nemají svůj původ v ZOO, ale v zahradě Eden – v ráji.

Byl to Hospodin, kdo stvořil člověka.
Byl to Hospodin, kdo povolal Noého, aby lidstvo přežilo potopu světa.
Byl to Hospodin, kdo si zvolil Abrahama jako praotce svého vyvoleného lidu.
Byl to Hospodin, kdo vyvedl Židy z Egypta.
Byl to Hospodin, kdo žehnal, když Hebrejové žili podle jeho zákonů.
Byl to Hospodin, kdo svůj lid trestal, když sloužili zlu.

Hospodin je stále stejný.
Hospodin chce vést i tebe.
Hospodin ti chce žehnat.

Chceš?
Tak mu to dovol.
__________________
(1)1.Paralipomenon 21,12; (2)1.Královská 2,2-4; (3)1.Král.2,10-12;

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vlastík Fürst | pátek 21.6.2013 18:00 | karma článku: 23.12 | přečteno: 149x

Další články blogera

Vlastík Fürst

On mění mou píseň

Další Davidův žalm pomalu končí. Na začátku prosí o smilování. Má strach, připadá si jako v pasti a Bůh se svou pomocí mu připadá strašně vysoko a daleko.

21.4.2023 v 19:10 | Karma článku: 12.82 | Přečteno: 147 | Diskuse

Vlastík Fürst

Tvá sláva zastíní Zemi

Ten, kdo uvízne v pasti hříchu, si může připadat, jakoby měl svou hlavu ve lví hlavě. V takové chvíli se nám může zdát, že jsme nejen bezmocní, ale i opuštěni samotným Bohem.

7.4.2023 v 15:10 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 185 | Diskuse

Vlastík Fürst

Hlava ve lví tlamě

Už minule jsem psal, že mne při posledním zastavení se nad 57. žalmem poprvé napadlo, že tím největším nepřítelem nemusí být válečný konflikt, přírodní katastrofa, pronásledování kvůli víře nebo smrtelná nemoc.

24.3.2023 v 19:20 | Karma článku: 14.32 | Přečteno: 215 | Diskuse

Vlastík Fürst

Oběti konspiračních teorií

Máte rádi konspirační teorie, nebo se jim raději snažíte vyhýbat, protože je považujete za nebezpečné? A proč jsou tyto „tajemnem obestřené“ povídačky přitažlivé pro stále více lidí?

21.3.2023 v 9:40 | Karma článku: 20.07 | Přečteno: 359 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Jan Lněnička

Ve věku nedožitých 90 let zemřela psychiatrička MUDr Zdena Kmuníčková

Žena, s níž se život nemazlil, přesto dokázala statečně čelit své zrakové indispozici i osobním těžkostem, které jí život postavil do cesty. Dovolte, abych se podělil o několik osobních vzpomínek na naše setkávání.

30.5.2023 v 15:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Ohne sranda

Holt, nejni. České republice konflikt bezprostředně nehrozí, armáda se ale musí připravovat na všechny varianty, i ty málo pravděpodobné, řekl premiér Petr Fiala (ODS).

30.5.2023 v 12:51 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 186 | Diskuse

Hana Krommerová

Člověk se nerodí jen jednou

Baví mne čím dál tím víc, dívat se na život z různých úhlů pohledu. Jak tak čtu či poslouchám životní příběhy, otevírají se mi před očima stále nová témata.

26.5.2023 v 10:27 | Karma článku: 11.13 | Přečteno: 266 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Umřela legenda Tina. R.I.P.

Včera večer tato informace proběhla medii. A ještě dnes ,,doznívá“ . Ale těžko bude tato dáma, zvaná též i rocková babička, zapomenuta. Jako zpěvačka, ale i herečka.

25.5.2023 v 10:58 | Karma článku: 12.96 | Přečteno: 278 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Všichni jednou zaklepeme

Inu, všichni. Neb to je jedna ze dvou jistot. Tou druhou pak je fakt, že mimo oné první není nikdy nic jistého. Jedním z těch, který i o tom dodnes zpívá je ,,nějakej“ BOB DYLAN. Dnes již (teprve?) DVAAOSMDESÁTILETÝ.

24.5.2023 v 16:03 | Karma článku: 14.47 | Přečteno: 248 | Diskuse

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...