Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. června 2023 Stanislava

Oběti konspiračních teorií

21. 03. 2023 9:40:30
Máte rádi konspirační teorie, nebo se jim raději snažíte vyhýbat, protože je považujete za nebezpečné? A proč jsou tyto „tajemnem obestřené“ povídačky přitažlivé pro stále více lidí?

Konspirace je podle Wikipedie „tajné spolčení“ a konspirační teorie je „takové vysvětlení události nebo situace, která se odvolávají na spiknutí mocných skupin, často s politickou motivací, i když podle některých zdrojů jsou pravděpodobnější jiná vysvětlení.“
Připomeňme si pár známých konspiračních teorii:
- Virus HIV způsobující nemoc AIDS byl uměle vyroben v laboratořích.
- Fluorování pitné vody je jednou z cest, jak se mocní snaží zbavit nepohodlného obyvatelstva.
- 5G sítě šíří nemoc Covid 19.
- Mikrovlnná trouba zabíjí potraviny, ničí živiny a tím škodí našemu zdraví.
- Přistání amerických kosmonautů na měsíci v rámci v rámci programu Apollo byl podvod.
- Naše země je placatá.
- Vlády nám tají existenci důkazů o tom, že na naší planetě působí UFO.
- Zemětřesení v Japonsku v roce 2011 bylo uměle vyvoláno USA za pomoci systému HAARP.
- Sametová revoluce byla vedena a řízena KGB a StB.

V Rusku je dnes nepopulárnější konspirační teorií tvrzení všech tamních médií, podle kterého za to, co se děje na Ukrajině, může západ, který se spojil, aby zničil Rusko. Prezident Volodymyr Zelenskyj je loutkou amerického prezidenta Joe Bidena a dělá to, co mu západ nařídí.
Pokud se lež stokrát opakuje, jak říkával Goebbels, vzor Vladimíra Putina, tak se stává pravdou. V Rusku této okapované lži věří stále více lidí, navzdory dnes už možná statisícům mrtvých a zraněných Rusů...
Téhle konspirační teorii věří stále více lidí i u nás. Mezi svými známými, kteří také házejí všechnu vinu za válku na Ukrajině na západ, si všímám toho, že většina z nich měla ráda konspirační teorie už dříve. V době Covidu to byli odpůrci roušek i vakcinace, ještě před tím věřili na „chemtlails“, další se bouřili proti 5G sítím a tak bych mohl pokračovat.

Nemám teď v plánu diskutovat s těmi, kteří se už stali oběťmi konspiračních teorií, o tom, co je a co není pravda. Vím, že konspirace existují a jsou staré jako lidstvo samo. Proto i některé konspirační teorie mohou být pravdivé, což prověří čas.
Problém je, pokud nám tyto teorie začnou řídit náš život a naše nálady. Nedávno mi napsal kamarád mail, podle kterého se ze mne stává „hybrid, biorobot řízený na dálku, bytost bez vlastních myšlenek, pocitů, emocí a co je nejdůležitější a alarmující – ZATRATÍ TO MOJI DUŠI“. Mám narušenou DNA. Podle toho, čemu věří můj kamarád, „NWO chtějí do vašeho těla stáhnout jakýsi druh Microsoft-Office (patent Microsoftu - 20200600606) nebo software a připojit vás ke cloudu AI, aby měly přímý přístup do vašeho MOZKU.“

Věřím tomu, že na světě žije a působí spousta lidí, kteří touží po tom, aby mohli ovládat jiné lidi. Určitě sní o tom, že to jednou zvládnou pomocí nových technologií. Paradoxně je tu ale mnohem snadnější a levnější cesta. Stačí vymyslet dobrou konspirační teorii a můžete spoustu lidí ovládat během pár dnů.
Vzpomínám na jiného kamaráda. Úplně zblednul, když jsem mu řekl, že jsem se nechal testovat na Covid. Byla to tehdy cesta, jak dál navštěvovat klienty domova důchodců, kteří měli v té době zákaz návštěv. Po chvíli mi začal vyprávět, že mi během testování do mé hlavy zavedli „čip“, kterým mne budou ovládat. Snažil jsem se mu vysvětlit, že to není tak jednoduché, ale po chvíli jsem to vzdal, protože on tomu věřil.

Díky své profesi potkávám spoustu různých lidí. Zjišťuji, že ty, kteří si oblíbili konspirační teorie, můžete často poznat ještě než promluví. Podle čeho? Výraz jejich obličeje prozrazuje, že jsou nespokojení. Vedle toho u nich většinou pozoruji i neustálý strach z budoucnosti, v níž se naplní všechna ta zla, která zmiňují jejich oblíbené konspirační teorie.
Jak jsem zmínil, některé konspirační teorie se mohou časem ukázat jako pravdivé a je dobré o nich vědět. Pokud ale máte sklony k pesimismu, uděláte nejlépe, když se jim vyhnete. Přemýšlením nad nimi nic nevyřešíte, jen riskujete, že se nakonec sami stanete jejich obětí. Pak to budete vy, kdo se stane loutkou, ovládanou psychopaty, kteří tyto teorie vymýšlí a pak se ukájí, když sledují, kolik lidí připravili o radost ze života.

Jak bránit tomu, abychom se nestali obětí konspiračních teorií? Mám rád Bibli a v ní jedno zajímavé konstatování: „Láska nezná strach; dokonalá láska strach zahání, vždyť strach působí muka, a kdo se bojí, nedošel dokonalosti v lásce.“ (1. Janův 4,18-19)
Nejlepší obranou je kvalitní vztah. Pokud mám někoho, o kom vím, že mne má rád, pak právě tento člověk (nebo Bůh) mne může upozornit na můj měnící se můj přístup životu. Blízcí nejlépe poznají, když nás začne opouštět radost ze života. Všimnou si strachu, který je poznávacím znakem toho, že se stáváme obětí konspiračních teorií.

Ten, kdo se nechce stát věčně nespokojenou a vystrašenou obětí konspiračních teorií, věnuje svůj čas raději budování kvalitního vztahu plného lásky, než čtení a sdílení konspiračních teorií. Proč? Protože láska strach zahání.
Lidové moudro radí: „Dejte si pozor na ty, kdo tvrdí, že jim jde jen o vaše dobro. Mohli by vám ho ukrást!“

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vlastík Fürst | úterý 21.3.2023 9:40 | karma článku: 20.07 | přečteno: 359x

Další články blogera

Vlastík Fürst

Jste jako hluchá kobra

Jsou to lidé, kteří mají pocit, že pravda je to, na čem se shodne většina. Nemají problém tu svou pravdu prosadit klidně i pěstí. Pokud jejich pravda selže, nic se neděje, protože samozřejmou součástí jejich života je i lež.

2.6.2023 v 19:10 | Karma článku: 14.57 | Přečteno: 272 | Diskuse

Vlastík Fürst

Pravda se nedá odhlasovat

Mám stále větší dojem, že Davidův 58. žalm nebyl nikdy tak aktuální jako dnes. Stále více lidí se domnívá, že absolutní pravda neexistuje. Vše se relativizuje.

31.5.2023 v 19:10 | Karma článku: 20.64 | Přečteno: 471 | Diskuse

Vlastík Fürst

On mění mou píseň

Další Davidův žalm pomalu končí. Na začátku prosí o smilování. Má strach, připadá si jako v pasti a Bůh se svou pomocí mu připadá strašně vysoko a daleko.

21.4.2023 v 19:10 | Karma článku: 13.67 | Přečteno: 152 | Diskuse

Vlastík Fürst

Tvá sláva zastíní Zemi

Ten, kdo uvízne v pasti hříchu, si může připadat, jakoby měl svou hlavu ve lví hlavě. V takové chvíli se nám může zdát, že jsme nejen bezmocní, ale i opuštěni samotným Bohem.

7.4.2023 v 15:10 | Karma článku: 16.57 | Přečteno: 188 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ondra Kňava

Operace předního křížového vazu LCA a menisku (plastika vazu)

Fotbal, prosinec, umělá tráva, stará garda. Mám pokračovat? Prostě to ruplo. Klička, slalom mezi 5 hráči soupeře, housle golmanovi, prázdná brána a tvrdý skluz protihráče přes koleno, červená karta.... Ale prd.

8.6.2023 v 14:30 | Karma článku: 7.69 | Přečteno: 145 | Diskuse

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky XL. (o projevech, křeslech a heslech)

Politická křesla už toho dost snesla. – Prý zjistili vědci, že čím horší zmetci, tím vzletnější hesla.

8.6.2023 v 9:00 | Karma článku: 23.89 | Přečteno: 424 | Diskuse

Michael Laitman

Co udělal Einstein tak skvělého, že to pomohlo lidstvu?

Einstein pro náš prospěch neudělal nic. Mimo jiné pomohl sestrojit atomovou bombu a také nám oznámil, že v našem světě existují věci, kterým nedokážeme porozumět.

8.6.2023 v 8:30 | Karma článku: 11.88 | Přečteno: 447 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Nastává čas skřetů?

Asi každý zná Pána prstenů. V posledním díle jeden z armády skřetů podobný bramboře říká větu: "Čas lidí skončil, čas skřetů nastal". Nejspíše silně nadčasové sdělení.

8.6.2023 v 6:59 | Karma článku: 39.93 | Přečteno: 2722 | Diskuse

Iva Votočková

Sražen na kolena

Směr životní cesty máme předem daný a my si můžeme jen vybrat, jak velký odpor na té cestě budeme klást. Klademe-li odpor, pak prožíváme bolest a utrpení, necháme-li se životem vést, pak je to o přijetí, lásce, vděčnosti a pokoře.

7.6.2023 v 23:41 | Karma článku: 11.31 | Přečteno: 235 |

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...