Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 9. června 2023 Stanislava

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Tuubeen

Re: Pravidla jsou pohodlná.

Něco, co není jednoznačné, nelze chápat doslovně (zkoušel jste někdy doslovně chápat lyrickou poezii??), ovšem, že všechno platí a ignorovat nemožno. Ale vykládat lze různě, a zde máte právě tu svobodu a nutnost samostatného úsudku, kterou odmítáte vidět... Šíité tak vykládají Korán koránem, sunnité se přiklánějí k výkladu sunnou (přičemž obojí se od sebe liší), existují výklady mystické, doslovné i alegorické. Alegorický výklad neuznává, nemýlím-li se, ze všech právních škol a směrů pouze hanbalíja, což je dodnes přes všechen vliv Saúdské Arábie stále jen menšinový směr.

0/0
25.11.2010 17:45

Anup1

Re: Dneska bez karmy

Neberu Vám Váš názor.Změníte ho sám,teprve až něco z toho,o čem už čím dál více lidí po planetě svědčí prožijete,nebo uvidíte na vlastní oči.:-)

0/0
25.11.2010 17:07

pedol

Re: Pravidla jsou pohodlná.

Cožpak většina muslimů není v zajetí povinnosti doslovného chápání Koránu, který výslovně nastoluje velmi kontroverzní požadavky?

Uveďte tedy, které z pozdějších medinských sůr dnes již jsou zastaralé, více již neplatí a možno je ignorovat?

Aho ono to jaksi nejde, co?

0/0
25.11.2010 13:26

Tuubeen

Re: Pravidla jsou pohodlná.

Nikdo nechce, abyste cokoliv řešil, natož "rozpory mezi nějakými odnožemi". Jde o to, že to, co prohlašujete - že islám neumožňuje nebo dokonce znemožňuje svobodný úsudek a vlastní volůbu věřícího - je nesmysl už proto, že ani v jedné odnoži islámu nejsou všechny názory na všechno jednotné, a věřící, i kdyby si vlastní úsudek dělat nechtěl, si prostě MUSÍ vybrat, co je jeho vnímání a úsudku nejbližší.

0/0
25.11.2010 5:07

pedol

Re: Je faktem, že u populace v EU

V tom údajně katolickém Španělsku to pokrokoví sociální inženýři dopracovali až tak daleko, že rodičové jsou schopni se formálně rozvádět jen proto aby se jejich potomkovi zvýšily šance dostat se na lepší školu. Viz:

http://hn.ihned.cz/2-23760680-500000_d-00

0/0
25.11.2010 0:10

pedol

Jejich inkvizice byla spíše světskou záležitostí

 Kupř. v současné době probíhá v historiografii debata o skutečném významu španělské inkvizice (jež trvala 350 let!) a přesnosti dosud udávaných čísel exekucí. Někteří historikové udávají, že dříve uváděné počty trestů smrti jsou velmi nadsazené, 

  Dle Wikipedie: Archivy španělské inkvizice zkoumají dnes historikové. Geoffrey Parker prozkoumal 49 tisíc případů mezi lety 1540 a 1700, tedy třetinu případů z této doby, a uvádí, že trest smrti byl vykonán u 776 z nich. Dřívější záznamy se nedochovaly stejně dobře, ale nepodporují obvyklou představu o krvavosti těchto procesů."

V anglojazyčné verzi Wiki jsou uváděny počty dle historického bádání "Henningsen-Contreras statistics for the period 1540-1700" a tam zadokumentovali počty obětí exekucí cca 1,080, slovy tisíc osmdesát. 

http://en.wikipedia.org/wiki/Spanish_Inquisition#Death_tolls

Tímto to však neomlovám.

0/0
25.11.2010 0:07

pedol

Je faktem, že u populace v EU

je křesťanství na ústupu (paradoxní je trend, jak v ČR-nejateističtějším státě EU se stalo masovým jevem upínání se k pověrám typu numerologie, astrologie, kartářkám, amuletům apod.) Zesvětštění však činí transcendenci i prostor posvátna nepřístupnými.

  Osobně zdejší odpadlictví nevidím jako kritický problém, řady se pročistily a ve zkoušce vesměs obstáli ti jenž svou víru vystavěli na skále a nikoliv na písku v podobě lidového zvyku. Nejdynamičtější šíření křesťanstvím je dnes zaznamenáváno v zemích jako J.Korea, Čína, Vietnam. V Číně odhady hovoří o již vyšších počtech katolíků, než má členů všemocná komunistická strana. Dechristianizované rody i celé státy jsou v rozvratu a vymírají, což je asi O.K.

0/0
24.11.2010 23:59

pedol

Re: Pravidla jsou pohodlná.

Ale já zde opravdu nehodlám řešit rozpory mezi rozličnými odnožemi čí spíše sektami islámu!!Vy jste se zbláznila!!To, co uvádím výše je vesměs společné a je to jen několik z celé ředy důvodů, proč islám v Evropě NIKDO soudný nechce. Tečka.

0/0
24.11.2010 23:45

Michal007

Re: Dneska bez karmy

Tyto typy prožitků se dají srovnat s komunikací na internetu. Je zde sice obsažena nějaká informace, ale identifikace odesílatele je pro běžného uživatele nedosažitelná, pokud se neověří např. osobním stykem. Existuje spousta falešných identit, vydávání se za druhé, spamové roboty atd. Ani na věrohodnost obsahu se nedá spolehnout, nějaký podíl informace je přinejmenším zkreslen.

Oblast komunikace, kterou popisujete, na tom není líp a duchovní autority před ní důrazně varují, mj. kvůli rozlišování zdroje (ani nemusí být externí) a zkušenostem s následky.

Ani vybavení vzpomínek není důkazem reinkarnace, jsou možné jiné mechanizmy přenosu.

0/0
24.11.2010 19:39

Anup1

Re: Dneska bez karmy

Připomínám,ti lidé si nevzpomněli na svůj minulý život nějakým VYVOLÁVÁNÍM,(patrně máte na mysli hypnózou),ale bezděčně a ti nevěřící tomu,se pídili a ti to ověřili..A co se týká důkazů o existenci mimozemšťanů,ty mám z osobních prožitků,získané při plném vědomí,takže také bez nějakého vyvolávání,či v tranzu a vůbec nejsem sama,ani u nás !

Za vším,co jsem kdy napsala,si stojím.A opakuji,pravda mezi "nebem"a Zemí je zcela prozaická,pro církvní představitele a jejich věřící, bude těžké přiznat své omyly.

Kdo ale situaci sleduje,mohl zjistit,že ve Vatikánu se už přece jen trochu "hnuly ledy",zatím uvedli,že prý jsou na přijetí mimozemšťanů připraveni,berou je prý jako součást Božího plánu.... Stejně tak je připravena i OSN....

0/0
24.11.2010 14:29

Tuubeen

Re: Pravidla jsou pohodlná.

No dobrá, a kdo tedy za jedince rozhoduje, kterou právní školu a v ní kterou fatwu následovat, případně ke kterému výkladu Koránu se přiklánět?

0/0
24.11.2010 13:03

vaťák

Re: Islám je přitažlivý

To jsem nikdy netvrdil. Ale zase mi vadí, když se z něj dělá jen ochránce starých vdov.  :-)

Vím, že většina muslimů jsou mírumilovní lidé, kteří netouží po vraždění atd... Ale současní muslimští duchovní vůdcové se hodně radikalizují a to mi dělá starost.

0/0
24.11.2010 7:40

Michal007

Re: Dneska bez karmy

Máme značně odlišné pojetí toho, co lze považovat za dostatečný důkaz. Vyvolávání vzpomínek na minulý život a vyvolávání mimozemšťanů mohou mít společný mechanizmus, který s nimi nemá nic společného. U informací z minulosti není reinkarnace jediným možným zdrojem. Na podrobnější rozbory zde není vhodné fórum.

0/0
23.11.2010 18:51

pedol

Re: Pravidla jsou pohodlná.

Islám odmítá samostanost rozumu jedince. Cítí se vždy nadřazen čemukoliv (státu, jiným náboženstvím, jiným názorům, všemu). Navzdory bagatelizacím krasoduchů Vašeho ražení tento půšvih dnes překotně bobtná, ustupuje se a berou se na to úzkostlivé zřetele. Trefně to dle mého glosoval jeden katolický publicista p.Příhoda: "Rozpor mezi islámským světem a Západem je problém, který zřejmě nemá politické či ekonomické řešení. Je to „karambol“ na cestě dějin spásy, závažnější než schizma katolicko-reformační nebo ještě starší schizma západního a východního křesťanství."

Viz např. článek v dnešním die Welt:

http://www.welt.de/debatte/article11148187/Der-Westen-und-das-hoehnische-Lachen-der-Islamisten.html

Stál by za překlad a uveřejnění, ale toto čekat od soudobé české mediokracie je iluzorní

0/0
23.11.2010 10:30

Tuubeen

Re: Islám je přitažlivý

"Podle mě" ne, nicméně i oficiální islámský názor hovoří o tom, že polygynie má za úkol především zabezpečit ovdovělé a bezprizorní ženy (to, že praxe je často jiná, je další věc) - skutečností ovšem je, že Mohameda podle záznamů o jeho životě opravdu nelze nařknout z toho, že by se byl obklopoval "mladými krásnými pannami"...

0/0
23.11.2010 9:42

vaťák

Re: Islám je přitažlivý

Takže podle Vás Mohamed založil první azylový dům pro opuštěné a ovdovělé ženy?

Dnes těžko posoudíme, jaká to s ním bylo ve skutečnost.

0/0
23.11.2010 6:16

Anup1

Re: Dneska bez karmy

Nač si ti lidé při plném vědomí vzpomněli o svém minulém životě,to bylo důkladně ověřeno jako pravdivé.To není důkaz?Takhle by ale podle Vás nemohl ani soudce vynášet verdikt  jen na základě výpovědi svědků.(on sám u činu nebyl).

Můžete říci konkrétně,jak se tedy ty pasáže,které je možné vykládat ve smyslu reinkarnace,dají ještě i nějakým jiným způsobem vykládat?

Co se týká chemtrails,věříme analýze,kterou provedli lidé o tisíce let vyspělejší,a to hlavně po duchovní stránce,což se pochopitelně odráží i ve vědě. Biblické zázraky byly dělány jejich vyspělou technikou.Mnozí z nás už se dnes mohli na vlastní oči přesvědčit mj. i o tom,co byla(a je), ve skutečnosti "Hvězda betlémská"...(Technika jako "Brno" ! ).

0/0
22.11.2010 18:18

Tuubeen

Re: Pravidla jsou pohodlná.

No jenže vzhledem k tomu, že fatwy (a nejen ty) si často protiřečí (a navíc nejsou závazné striktně pro všechny), nutnosti přemýšlet nikoho nezbavují...

0/0
22.11.2010 16:55

pedol

Re: Pravidla jsou pohodlná.

Každá ideologie je špatná, pokud člověku přikazuje, jak má jednat a myslet. Důvod, proč se lidé mnohdy celkem dobrovolně vzdávají svého myšlení a svých názorů na svět je ten, že prostě disponují omezenými schopnostmi vlastního myšlení a názorů. Ona omezenost vesměs pramení v tzv. "kulturních" zvyklostech, pseudovzdělávání, sklonům k fatalizmu, pasivitě, pohodlnosti atp. Svět a život je složitý a většinou tápeme a nevíme proč tady vlastně jsme. A je to tak pohodlné uvěřit, že to někdo vyřešil za nás ...

0/0
22.11.2010 16:03

pedol

BTW ještě před etablováním naciszmu

poukázal na totalitní rysy islámu mj. i G. K. Chesterton, který na jeho adresu konstatoval:

“Ten, kdo hlásá banality, je většinou velmi netolerantní v porovnání s člověkem, jenž připouští, že pravda je paradox. Muslimům i bolševikům připadá jejich jednoduchá víra tak samozřejmá a univerzální, že ji chtějí každému vnutit. Každá jednoduchost vede k tyranii jednoduchého vládce, každá jednoduchá víra postrádá složitý organismus sebereflexe.“

“Alláhova vůle je vůle jako trám a nelze ji předělat na nějakou módní tendenci nebo abstraktní panteismus. Má to svou nevýhodu. Zatímco katolická církev byla schopná přijmout Aristotela, protože mohla uznat, že měl pravdu, muslimští filosofové mají problém. Pokud se stanou dobrými filosofy, stanou se špatnými muslimy.“

“Víra je tvůrčí akt, má obrysy i tvar. Věděl to i Mohammed, když zakázal víno a povolil několik manželek. Je to zvláštní, ale vytvořil třaskavinu, se kterou se budeme ještě dlouho potýkat.“

0/0
22.11.2010 16:00

pedol

Re: Pravidla jsou pohodlná.

Ono Kristovo "císařovo císaři, boží Bohu tam neuznávají, aspekty soukromí i veřejného života jsou podřízeny Alláhovi a jeho koránskému diktátu. Alláhem nepředvídané aspekty, jako kupř. možnost rozvodu formou SMS, dodatečně řeší imámové a ajatoláhové, formou vydání fatwy. Existenciální podstaty (např. džihád a světovádné ambice)jsou však již natvrdo nalajnovány.

0/0
22.11.2010 15:56

Tuubeen

Re: Pravidla jsou pohodlná.

Jenomže těm není pomoci... ;-) "Návod na život" neexistuje. Ani v islámu.

0/0
22.11.2010 15:05

vaťák

Re: Pravidla jsou pohodlná.

Souhlasím s Vámi. Také se setkávám s lidmi, kteří by chtěli, abych jim řekl co mají a co nemají dělat. Když je vedu k tomu, že jim Bůh dal hlavu na přemýšlení a ne jen na ozdobu, tak tomu moc nadšeni nejsou. ;-)

0/0
22.11.2010 12:48

Tuubeen

Re: Islám je přitažlivý

Který prorok žil v luxusu se spoustou mladých holek? Napadá mě snad jedině Šalamoun... Protože jestli to píšete o Mohamedovi, pak záznamy mluví o tom, že žil v domě z nepálených cihel, chodil ve vlastnoručně spravovaných botách, spával na tvrdé rohoži s palmovým listím pod hlavou, a většinu majetku rozdal... S těmi "mladými holkami" to také není tak jednoduché - první a druhá Mohamedova manželka byly podstatně starší než on (první čtyřicetiletá bohatá, druhá pětapadesátiletá chudá vdova); třetí byla častoi diskutovaná Aisha, čtvrtá a pátá byly opět vdovy, jedna z nich nemocná. Šestá, umm Salama, byla opět postarší vdova, matka několika dětí... atd. Mladé a krásné tedy rozhodně nebyly všechny Mohamedovy manželky, jedna z nich si dokonce vymínila oproštění od manželského pohlavního styku.

0/0
22.11.2010 10:29

viveka

Re: Pravidla jsou pohodlná.

Já souhlasím, ale je možné, že někteří jedinci to takto zkouší.

0/0
22.11.2010 10:24

Amanita phalloides erectus

***

Primitivnost přitahuje.

0/0
22.11.2010 10:19

Tuubeen

Re: Pravidla jsou pohodlná.

To ale není pravda. Nutnosti volit a přemýšlet vás nezbavuje nic na světě. ;-)

0/0
22.11.2010 10:12

viveka

Pravidla jsou pohodlná.

Dnes má v naší civilizaci každý mnoho svobody, to znamená neustálou bdělou volbu a odpovědnost za své činy. Islám nabízí jednoduché řešení: Když budete dělat toto a toto a nebudete dělat tamto, bude to dobře a nepotřebujete už volit a přemýšlet. Jaká úleva :-)

0/0
22.11.2010 7:55

viveka

Re: Islám je přitažlivý

Souhlas s tím, že je to jednoduchá cesta, soubor povrchních pravidel pro vnější chování nepožadující žádné přemýšlení ani vnitřní proměnu. Tím přitahuje duševní lenochy.

Co se týče těch "spasitelů", kolik jich znáte, že se odvažujete říkat "všichni"? Takový Buddha taky od nikoho nic nepotřeboval, například.

0/0
22.11.2010 7:51

dzekib

Re: Nabízí ještě víc lží než křesťanství.

..do budoucna jich ale bohuzel pro vas bude jen a jen mene..viz. nedavna navsteva papeze ve Spanelsku, centru nekdejsi inkvizice..

0/0
21.11.2010 20:36

Michal007

Re: Dneska bez karmy

Ano, a viděl jsem pár míst, které je izolovaně možné vykládat ve smyslu reinkarnace, ale i jiným způsobem. Reinkarnace je však proti celkovému kontextu.

0/0
21.11.2010 20:19

vaťák

Re: Nabízí ještě víc lží než křesťanství.

Ne, neútočíte. Jen jsem chtěl podotknout, že těch křesťanů je na světě možná víc, než ateistů. :-)

0/0
21.11.2010 15:47

nesro

Re: Nabízí ještě víc lží než křesťanství.

Věda říká objektivní fakta, která jdou ověřit. A můj výrok zas tak útočný není. Vem si kolik je na světě židů, muslimů. Ty maj horší představy o křesťanech.

0/0
21.11.2010 15:16

Anup1

Re: Dneska bez karmy

Procházel jste důkladně Bibli?

0/0
21.11.2010 14:19

Anup1

Re: Dneska bez karmy

Z čeho tak vyvodil pan pastor,musel byste se ho zeptat.Bohužel ale už nevím,který to byl článek.Možná zareaguje on,bylo by to zajímavé...

0/0
21.11.2010 13:47

vaťák

Re: Nabízí ještě víc lží než křesťanství.

Otázkou je, nakolik znáte skutečné křesťanství.

Vaše slova o tom, že náboženství vznikla jen pro "manipulaci lidí" jdou vztáhnout skoro na každou lidskou činnost. Slyšel jsem už kdysi dávno něco podobného i o vědě.

A co se týče Vašeho výroku "Hlásat dneska Křesťanství je směšné", pak těmito slovy se smějete více jak dvěma miliardám obyvatel naší planety.

0/0
21.11.2010 12:23

vaťák

Re: .

Děkuji za Váš názor.

0/0
20.11.2010 21:43

Roger.Wilco

Re: co ale dělat?

R^

0/0
20.11.2010 21:15

Roger.Wilco

Re: nabozenstvi

:-) Zajímavá otázka a hezká odpověď R^

0/0
20.11.2010 21:14

Roger.Wilco

Re: Islám je přitažlivý

Přesně. R^

0/0
20.11.2010 21:13

Roger.Wilco

.

Myslím, že lákavá je právě ta exotika. Ta lidi láká obecně. Cestovatele lákají exotické země, gurmány exotická kuchyně a hledače duchovna  exotická náboženství. Bůh je všude, netřeba ho hledat někde v Arábii. A některé ženy, jako např. jednu zdejší blogerku, zlákal fešný Arab :-) A přes něj se stala "muslimkou", ale s vírou to jistě nemá nic společného.:-)

0/0
20.11.2010 21:12

vaťák

Re: Islám je přitažlivý

R^

0/0
20.11.2010 20:53

jirkan01

Islám je přitažlivý

protože je to rádoby jednoduchá cesta k naplnění duchovních potřeb. Na rozdíl od křesťanství, které od lidí vyžaduje přemýšlení, lásku k ostatním, sebezapření, nabízí zdánlivě snadnou cestu. Aby ne, když jejich prorok chtěl žít v luxusu a se spoustou mladých holek. To těm svým ovečkám musel naslibovat opravdu hodně, což mu samozřejmě ten jeho anděl sliboval, kdykoliv to bylo zapotřebí. Kdyby Lenin nebyl trubka, taky by to hrál přes duchovno. Zvláštní je, že na rozdíl od Ježíše si všichni  spasitelé užívali života na úkor svých stoupenců, kterým slíbili blahobyt za to, že za ně nasadí život.

0/0
20.11.2010 19:56

Faustino

Re: Dneska bez karmy

Ježíš nabádal k používání rozumu?

Mt 11,25 V té době Ježíš řekl: „Chválím tě, Otče, Pane nebe i země, že jsi tyto věci skryl před moudrými a rozumnými a zjevil jsi je nemluvňatům."

Rozum a moudrost jsou odmítnuty, jen infantilita zná pravdu.

0/0
20.11.2010 18:48

Michal007

Re: Dneska bez karmy

Vzpomínky na minulé životy mají obdobnou míru věrohodnosti jako chemické rozbory chemtrails dodané mimozemšťany. Jsou i jiná možná vysvětlení těchto jevů a určité logické souvislosti nejsou důkazem. Slušná fabulace nevypadá méně věrohodně. Nemusí pro všechno existovat jednoduše pochopitelné vysvětlení. Existují směry vnitřního uzdravení, kde se nenacházejí příčiny v minulých životech, a přesto nic podstatného neschází. Vlivem předchozích generací se zabývá např. uzdravení rodových kořenů.

0/0
20.11.2010 18:39

Anup1

Re: Dneska bez karmy

Píšete,"Zadna strana nema dostatecne silne argumenty a zaver zustane otevreny."

Tady by se měl přece přemýšlivý člověk přiklonit k tomu,která strana má ve  vysvětlení  logiku.(ostatně,nedávno tu byl článek,ve kterém bylo poukazováno na to,že Ježíš nabádal k používání rozumu)Vždyť právě kvůli té nelogičnosti - tomu rozporu mezi teoretickým výkladem, jaký Bůh je a tím,že se to nepromítá v realitě,právě hlavně kvůli tomu mnoho lidí v Boha nevěří a i církve opouští.

0/0
20.11.2010 18:15

nesro

Re: Nabízí ještě víc lží než křesťanství.

Ano, vím, že "Bůh" je příroda. A že náboženství vznikla jen pro manipulaci lidí. Křesťanství vybíralo peníze od lidi a to i chudých. Buddhismus vám řiká, že se máte radovat, že jste chudí a žijete v bíďě, protože v dalšim životě vám bude fajn. Islám a ostatní "náboženství" jsou na jedno brdo.

Hlásat dneska Křesťanství je směšné. Každý, kdo si koupí nějakou část oděvu za jiným účelem, než je zakrytí těla a jeho ochrana proti nepříznivým živlům, se prohřešil pýchou. A jak víte, pýcha je smrtelný hřích!!

0/0
20.11.2010 17:50

viveka

Re: Jakápak lež!

;-D;-D;-DR^

0/0
20.11.2010 17:00

PPetr

Re: Dneska bez karmy

Anup,

dejte tomu cas. Na to, aby vznikl kvalitni clanek je treba spousta casu a nastudovani velkeho mnozstvi materialu. Navic ani ten material neni jednotny.

Pokud se zamerite na samotnou Bibli, najde v ni jen naznaky a to pouze pokud je hledate. Jednoznacne ANO-NE v ni neni. Priznejme si to. Zadna strana nema dostatecne silne argumenty a zaver zustane otevreny.

0/0
20.11.2010 16:50

Anup1

Re: Dneska bez karmy

Už se těším,jenže na tak závažné téma, to Vaše "JEDNOU chci o tom napsat" a  "POKUD se k tomu dostanu..." ??? 

0/0
20.11.2010 13:59

Žebříčky

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS